تعیین آدرس دامنه سایت

تعیین آدرس دامنه سایت :

در مطالب قبلی به آدرس دامنه سایت اشاره کردیم و گفتیم که به چه منظوری استفاده میشود ، اگر تا اینجا با مفهوم آدرس دامنه سایت (Domain) آشنایی ندارید ، میتوانید برای آشنایی با مفهوم آدرس دامنه سایت ، میتوانید این مقاله را مطالعه فرمایید . در این مقاله با برخی مفاهیم شبکه ، انواع وب سایت ها و پیش نیاز های راه اندازی سایت آشنا خواهید شد .

اما از اینجا به بعد قصد داریم تا در مقاله ای نسبتا مختصر شما را با انواع دامنه سایت و نکات مهم در انتخاب دامنه آشنا کنیم .

انواع آدرس دامنه :

در کل دامین ها به دو دسته ملی و بین المللی تقسیم میشوند .

- دامنه های ملی : این نوع دامنه ها در اصل دامنه یک کشور مشخص هستند و البته در صورت اجازه آن کشور ، کشور های دیگر نیز میتوانند از آن استفاده نمایند . مانند : دامنه .tv که برای کشور تووالو میباشد اما بسیاری از برنامه های تلویزیونی به دلیل شباهت به واژه TV از آن استفاده میکنند .

یا مثلا دامنه .in که برای کشور هند میباشد اما در ایران هم از آن استفاده میشود .

و اما مهمتر از همه دامنه ir که برای کشورمان ایران میباشد و بسیاری از سایت های ایرانی از این دامنه استفاده میکنند .

- دامنه های بین المللی : این دامنه ها جهانی بوده و متعلق به کشور خاصی نمیباشند و هر کدام از آن ها برای سایت های خاصی تعریف شده اند ( البته برای انتخاب دامنه سایت محدودیت نوع آن وجود ندارد ) .

به عنوان مثال دامنه .com که امروزه بیشترین کابرد را دارد ، به منظور سایت های تجاری ساخته شد اما در حال حاظر هر نوع سایتی از آن استفاده میکند و یا دامنه .org که برای سایت های آموزشی تعریف شده .

چند نکته مهم :

قیمت دامنه های مختلف با یکدیگر متفاوت میباشد .

هر دامنه پس از یکسال با پرداخت هزینه باید تمدید گردد .

اگر قصد دارید از دامنه .ir استفاده کنید ، قوانینی برای استفاده از این دامنه وجود دارید که میتوانید این قوانین را در این لینک مشاهده نمایید .

حال پس از انتخاب نوع دامنه سایت خود ، میخواهیم چند نکته اساسی و کلیدی را برای تعیین آدرس دامنه بیان کنیم که در میزان بازدید سایت شما تأثیر بسیاری خواهد داشت :

کوتاه بودن نام دامنه :

کوتاه بودن آدرس دامنه یکی از ویژگی های مهم آدرس دامنه میباشد ، به طوری که کاربران سایت شما دامنه های کوتاه تر را راحت تر میتوانند به خاطر بسپارند .


با معنی و قابل درک بودن آدرس دامنه :

یکی از ویژگی هایی که در به خاطر سپردن و فراموش نشدن آدرس سایت شما اهمیت دارد ، با معنی و قابل درک بودن آدرس سایت میباشد . بهتر است از مخفف ها استفاده ننمایید و آدرس دامنه را عبارتی با معنی و قابل درک تعیین نمایید .


مربوط بودن با زمینه کاری و نام شرکت :

بهتر است برای ماندگاری نام دامنه در ذهن ، نام دامنه همنام با شرکت یا مؤسسه شما یا مربوط به زمینه کاری تان باشد . استفاده از مترادف انگلیسی میتواند مفید باشد .


سادگی شکل نوشتاری نام دامنه :

نباید در انتخاب نام دامنه از کلمات و عباراتی استفاده کرد که نوشتن و به خاطر سپردن آن ها برای کاربران مشکل باشد ، همچنین بهتر است در نام دامنه سایت از اعداد و علائمی همچون "-" استفاده نشود .


نام دامنه قابل حدس زدن باشد :

بهتر است نام دامنه را طوری تعیین نمایید که کاربر بتواند از قبل آن را حدس بزند ، بدین منظور باید از آدرس دامنه کوتاه و راحت از لحاظ نوشتاری و همچنین مرتبط با نام شرکت یا مؤسسه شما باشد .


این مقاله هم به پایان رسید ، در صورتی که مقاله برای شما مفید واقع شد ، خوشحال میشویم با ارسال نظرات و پیشنهادات خود ما را حمایت کنید .

جستجو در سایتجستجو

اپلیکیشن های پیشنهادیمطالب پیشنهادی

درباره ما

تیم توسعه دهنده نرم افزار مدرن پلاس ارائه دهنده خدمات : طراحی و پشتیبانی وب سایت ، سئو و بهینه سازی ، طراحی و ساخت نرم افزار اندروید و ویندوز .

بیشتر ...

نشانی دفتر

تهران، سعادت آباد، میدان کاج (شهید طهرانی مقدم)، بلوار سعادت آباد، خیابان پنجم نوروزی، ساختمان پارسیان، طبقه 4، واحد 17