نکات و دانستنی های امنیتی اندروید

دانستنی های مهم راجع به نصب و استفاده از اپلیکیشن های اندرویدی :

در این مقاله میخواهیم شما رو با برخی از نکات امنیتی در مورد برنامه های اندرویدی آشنا کنیم . دانستن این نکات برای هر فردی که با سیستم عامل اندروید سر و کار دارد ، الزامی هست .

همانطور که اطلاع دارید هنگامی که شما اپلیکیشنی را بر روی گوشی همراه خود نصب میکنید ، این اپلیکیشن بر روی سیستم عامل گوشی شما اجرا میشود و کنترل بخش هایی از گوشی شما را بدست میگیرد و همچنین گوشی شما بخشی از سخت افزار را به آن اپلیکیشن اختصاص میدهد و بسته به حجم و ساختار آن اپلیکیشن ، مقداری از سخت افزار گوشی شما که شامل CPU و RAM و Hard و ... میباشد ، اشغال میشود .

توجه : در اندروید برای هر برنامه ای چند مکان جهت ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد که ما انواع آن ها را در این قسمت بررسی خواهیم کرد :

 1. اپلیکیشن ها را از منابع معتبر دانلود کنید چرا که این نرم افزار ها بر روی دستگاه شما نصب شده اند و میتوانند هر اطلاعات شخصی و مهمی را از دستگاه شما استخراج کنند (همچون : پیامک ها ، تماس ها ، مخاطبین ، پسورد های ذخیره شده ، مکان جغرافیایی و...) و در کل میتوانند بر دستگاه شما مسلط شوند .

 2. در هنگام نصب به مجوز هایی (Permisions ) که از شما خواسته میشود تا آن را تأیید کنید ، دقت داشته باشید ، این مجوز ها در واقع مشخص میکند که برنامه ای که در حال نصب آن هستید ، در چه سطحی میباشد و در اصل بیان گر این است که این برنامه قادر است تا چگونه اطلاعاتی را از دستگاه شما بخواند و چگونه دسترسی به دستگاه اندرویدی شما داشته باشد . پس این دسترسی ها بسیار مهم و واجد اهمیت بسیار بالایی میباشند.

 3. پس از نصب برنامه ، به قسمت مدیریت برنامه ها و برنامه های در حال اجرا رفته و پس از کلیک روی برنامه مورد نظر خود ، به مواردی مانند میزان اشغال رم دستگاه توسط برنامه ، تعداد سرویس های اجرا شونده توسط برنامه رفته و آن ها را بررسی نمایید و در صورت مشکوک بودن فعالیت برنامه ، آن را حذف نمائید .

 4. همچنین به حجم برنامه و حجم میزان اطلاعاتی که بر روی دستگاه شما پیاده سازی میکند ، در قبل و بعد از نصب نیز توجه داشته باشید .

  • حافظه داخلی : اولین مکانی که جهت ذخیره و انتقال فایل ها بنظر میرسد ، روت حافظه داخلی گوشی است که برنامه ها میتوانند روی آن فایلی را ذخیره کرده و شما هم به راحتی میتوانید به آن دسترسی داشته باشید ، اما بدلیل اینکه امنیت این روش پائین میباشید ، اغلب برنامه ها برای ذخیره سازی از ریشه حافظه داخلی به طور مستقیم استفاده نمیکنند .

  • در حافظه داخلی گوشی در آدرس Android>data> به نام Package Name هر برنامه پوشه ای وجود دارد که برنامه نویسان میتوانند برای ذخیره کردن اطلاعات از آن استفاده نمایند و هر کاربری هم از طریق File Manager گوشی خود میتواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد .

  • در آدرس Data>data> یک پوشه با نام Package Name برنامه وجود دارد که برنامه نویسان میتوانند همانند دیگر مکان ها از آن جهت ذخیره سازی اطلاعات استفاده کنند با این تفاوت که این حافظه مخصوص برنامه است و کاربر نمیتواند به آن دسترسی داشته باشد ( مگر در صورت روت بودن دستگاه ) ؛ استفاده از این حافظه به دلیل امنیت بالا ، برای برنامه نویسان کاربرد زیادی دارد .

  • حافظه پنهان (Cache) : این مکان هم مانند مورد قبلی میباشد و فقط خود برنامه اجازه دسترسی به آن را دارد ، البته با این تفاوت که این حافظه موقتی میباشد و در صورتی که پر بشود ، به صورت خودکار خالی خواهد شد .

  • البته به غیر از حافظه داخلی گوشی ، میتوان برای ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات از حافظه های خارجی کارت SD و USB استفاده کرد . اما به دلیل خارجی بودن این حافظه ها ، اغلب برنامه ها از آن برای ذخیره داده ها استفاده نمیکنند و کاربرد آن بیشتر برای استفاده خود کاربران میباشد .

 5. یکی از ویژگی هایی که هر وب سایت یا نرم افزاری باید الزاما آن را دارا باشد ، ویژگی امنیت و کد گذاری اطلاعات قبل از ذخیره یا ارسال آن ها میباشد . در حال حاظر متأسفانه بسیاری از شرکت های توسعه دهنده نسبت به آن بی توجهی میکنند و آن را جدی نمیگیرند در صورتی که از نظر بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان حرفه ای ، این ویژگی مهمترین ویژگی هر نرم افزاری میباشد . تیم مدرن پلاس سعی در گستردگی و توسعه امنیت در پروژه های خود دارد و در زمینه افزایش امنیت تحقیق و بررسی انجام میدهد .

 6. یکی از ویژگی هایی که هر وب سایت یا نرم افزاری باید الزاما آن را دارا باشد ، ویژگی امنیت و کد گذاری اطلاعات قبل از ذخیره یا ارسال آن ها میباشد . در حال حاظر متأسفانه بسیاری از شرکت های توسعه دهنده نسبت به آن بی توجهی میکنند و آن را جدی نمیگیرند در صورتی که از نظر بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان حرفه ای ، این ویژگی مهمترین ویژگی هر نرم افزاری میباشد . تیم مدرن پلاس سعی در گستردگی و توسعه امنیت در پروژه های خود دارد و در زمینه افزایش امنیت تحقیق و بررسی انجام میدهد .

 

 

کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است .

 

" در صورتی که از خواندن این مقاله لذت بردید و برای شما مفید واقع شد ، خوشحال میشویم با ارسال نظرات خود ما را حمایت کنید "

 

جستجو در سایتجستجو

اپلیکیشن های پیشنهادیمطالب پیشنهادی

درباره ما

تیم توسعه دهنده نرم افزار مدرن پلاس ارائه دهنده خدمات : طراحی و پشتیبانی وب سایت ، سئو و بهینه سازی ، طراحی و ساخت نرم افزار اندروید و ویندوز .

بیشتر ...

نشانی دفتر

تهران، سعادت آباد، میدان کاج (شهید طهرانی مقدم)، بلوار سعادت آباد، خیابان پنجم نوروزی، ساختمان پارسیان، طبقه 4، واحد 17