راهنمای ساخت و راه اندازی سایت

دانستنی های راجع به راه اندازی وب سایت :

در این مقاله قصد داریم تا با زبانی ساده و قابل فهم برای عموم مردم ،  شما را با ساختار کلی یک وب سایت و اطلاعات پایه مربوط به آن آشنا کنیم :

قبل از هر چیز میخواهیم بر ساختار شبکه و اینترنت مروری داشته باشیم البته قصد نداریم تا روی بحث شبکه فوکوس کنیم ، فقط در حدی که ساختار وب سایت را قابل درک سازد و اگر مایل به مطالعه بیشتر در مورد اینترنت و شبکه داشتید ، می توانید در مقالاتی که بعدا قرار میدهیم ، آن ها را مطالعه بفرمایید .

 

ابتدا با چند اصطلاح مهم و کاربردی در شبکه ، به طور مختصر و مفید آشنا می شویم:

۱-  (Internet)اینترنت : اینترنت سیستم شبکه بسیار گسترده ای است که از اتصال میلیون ها کامپیوتر در جهان به وجود آمده است و کارایی آن برای تمام مردم دنیا است.

۲-(Intranet) اینترانت : اینترانت شبکه ای است مختص به یک سازمان و یا شرکت خاص که در آن لزوما دسترسی به شبکه جهانی اینترنت وجود ندارد و این شبکه به طور محدود اختصاص به همان سازمان دارد و کاربران شبکه اینترانت فقط میتوانند با یک ارتباط داشته باشند و رد و بدل اطلاعات کنند .

۳-  (Extranet)اکسترانت : پس از آنکه مفهوم اینترنت و اینترانت را متوجه شدین حال براحتی میتوانید معنای اکسترانت را هم درک کنید . اکسترانت در واقع یک شبکه اینترانتی است که کاربران آن شبکه اجازه دسترسی به شبکه جهانی (اینترنت ) را نیز دارند .

۴- (IP Address) آدرس آی پی : در یک شبکه که سیستم های کامپیوتر به یکدیگر متصل شده اند ، برای ارسال و دریافت اطلاعات به یک کامپیوتر و نیز دسترسی به آن آدرس ، آی پی برای هر کامپیوتر در نظر گرفته میشود که در حال حاظر این آدرس از چهار عدد تشکیل شده است .

۵-Server )  (سرور :  در یک شبکه به کامپیوتری که ارائه دهنده اطلاعات و دیتا باشد و کامپیوتر های دیگر به آن متصل باشد ، کامپیوتر سرور گویند .

۶- (Client) گیرنده : در یک شبکه به کامپیوتر هایی که به سرور متصل هستند و اطلاعات را از سرور دریافت میکنند ، کلاینت یا گیرنده گویند .

۷- ISP : ISP در واقع شرکتی است که امکان دسترسی به اینترنت و وب سایت ها را فراهم مینماید مانند شرکت هایی همچون شاتل ، مخابرات ، آسیاتک، پارس آنلاین و...

 

حال میخواهیم با یک تصویر رابطه SERVER و CLIENT و ISP را توضیح دهیم و کار آن را تشریح کنیم .

همانطور که ملاحظه میفرمایید ، کامپیوتر کلاینت ابتدا به کمک ISP به شبکه جهانی اینترنت متصل شده و سپس از طریق اینترنت به سرور مورد نظر متصل شده و رد و بدل اطلاعاتی انجام میدهد .

 

نکته : نقش وب اپلیکیشن ها ( وب سایت ها ) در اینترنت ، دریافت و پردازش و ارائه نتیجه مناسب به کلاینت و در بعضی مواقع ذخیره اطلاعات بر روی سرور میباشد که از اینجا به بعد قصد تشریح و بررسی انواع آن را داریم .

 

 

اصولا وب سایت ها به دو دسته اصلی تقسیم میشوند :- وب سایت های پویا (Dynamic)

- وب سایت های ایستا (Statick)

در ابتدا قصد داریم تا وب سایت های ایستا را معرفی کنیم و سپس وب سایت های پویا را هم معرفی کنیم و نحوه کار آن ها را توضیح دهیم و تفاوت های آن را با وب سایت های ایستا توضیح دهیم .


- وب سایت های ایستا : یک سایت ایستا سایتی است که در هر زمان و برای هر کاربری اطلاعات یکسانی را نشان دهد و برای ایجاد تغییر در ظاهر سایت ، نیاز باشد کد های آن را تغییر دهند .


- وب سایت های پویا : بر خلاف وب سایت های ایستا ، وب سایت های پویا برای افراد مختلف و با اطلاعات و داده های مختلف متفاوت است و اصل نحوه کار آن ها به این صورت است که : ابتدا اطلاعات از سوی کلاینت به سمت سرور ارسال شده و پس از پردازش اطلاعات در سرور ، نتیجه مورد نظر به سمت کلاینت ارسال و در صورت لزوم در سرور ذخیره میگردد .


خب نوبت به معرفی پیش نیاز های راه اندازی سایت است :


۱- Host (فضای میزبانی وب )

۲- وب سایت (Web Application )

۳- Domain (آدرس دامنه )
- Host یا همان فضای میزبانی وب شما در واقع همان مکانی است که سایت شما باید روی آن آپلود شود تا بتواند همیشه در شبکه جهانی اینترنت قابل دسترسی باشد . فضای هاست را میتوان از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ تهیه کرد که البته در صورتی که سفارش راه اندازی سایتتان را به تیم مدرن پلاس واگذار نموده اید ، نیازی به پرس و جو و معطلی برای خرید هاست نمیباشد ، زیرا این تیم با شناخت بهترین شرکت های فروش هاستینگ ، هاست مناسب را برای شما تهیه کرده و تمامی مراحل راه اندازی سایت را انجام میدهد .


-Domain (آدرس دامنه ) : پیش تر درمورد سرور و آدرس آی پی توضیح دادیم و این را هم گفتیم که در صورتی که بخواهید تا سایت شما در شبکه جهانی اینترنت قابل دسترسی باشد ، باید بر روی هاست مناسبی آپلود شود . حال پس از ساخت سایت و آپلود آن بر روی هاست مناسب ، برای ورود به آن میبایست آدرس آی پی که شرکت ارائه دهنده هاست به شما داده را وارد کنید ، اما همگی میدانیم که حفظ کردن یک عدد ۱۲ رقمی کار مشکلی است و به زودی آن را فراموش خواهیم کرد حال برای این مشکل سیستمی به نام DNS وجود دارد که توسط آن میتوان آدرس سایت را به آی پی ترجمه کرد ، به عنوان مثال به جای اینکه مجبور باشید تا آی پی سایت گوگل را وارد کنید تا وارد سایت شوید ، میتوانید با وارد کردن آدرس دامنه www.google.com به این سایت وارد شوید .


برای خرید دامنه میتوانید به نمایندگی های فروش دامنه مراجعه نمائید و یا مانند بقیه مراحل راه اندازی سایت ، آن را به مدرن پلاس بسپارید .

آدرس دامنه سایت ، انواعی دارد و تعیین آن نیازمند دانستن برخی نکات است ، که شما برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله " تعیین آدرس دامنه سایت " ، را مطالعه نمائید .


- وب سایت (Web Application ) :

در مورد وب سایت هم که پیش تر توضیح داده ایم و انواع آن و حتی ساختار و نحوه کار کردن آن را هم به صورت مختصر توضیح دادیم . اما برای طراحی و ساخت یک سایت اینترنتی شما سه راه کلی را در پیش روی دارید :

۱- خرید سایت های آماده ارزان قیمت : شما برای راه اندازی سایت ، پس از تهیه هاست و دامنه میتوانید به شرکت های فروش سایت های آماده مراجعه کرده و یک سایت آماده دریافت و بر روی هاست خود آپلود نمائید که البته این کار اصلا توصیه نمیشود و در واقع شما پول خود را دور ریخته اید ، زیرا این سایت ها اغلب از امنیت و نمره سئو پایینی برخوردار بوده و مهمتر از همه اینکه : بدلیل یکسان بودن قالب سایت های آماده ، گوگل آن را به عنوان کپی برداری از سایت دیگر تشخیص داده و به آن نمره منفی میدهد .


۲- طراحی سایت توسط ابزار های آماده مدیریت محتوا ( CMS ) نظیر وردپرس و جوملا : راه دیگر طراحی سایت ، استفاده از ابزار های مدیریت محتوا رایگان میباشد که شما خود از طریق این روش میتوانید اقدام به طراحی سایت مورد نظرتان کنید . البته استفاده از این روش به میزان کارایی و سطح توقع شما از سایت مورد نظرتان دارد که به دلیل محدودیت های موجود در این ابزار ها ، توصیه میگردد در صورتی که میخواهید سایتی معمولی داشته باشید و کیفیت و رتبه آن زیاد اهمیتی برای شما ندارد ، این روش نیاز شما را برآورده میکند . برخی از این ابزار ها عبارتند از : وردپرس ، جوملا ، پرشین بلاگ ، بلاگفا و میهن بلاگ و ... که به " ابزار های مدریت محتوا " یا CMS معروف هستند .


۳- سفارش طراحی سایت به افراد و تیم های برنامه نویسی حرفه ای : در این روش شما سفارش طراحی و راه اندازی سایت خود را به یک تیم دارای متخصصین حرفه ای و با تجربه در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت میدهید و آن تیم سایتی حرفه ای ، منحصر به فرد و مطابق با سلیقه شما راه اندازی میکند که بسیار با کیفیت تر و بهتر از سایت های آماده و سایت های ساخته شده توسط cms ها میباشد . همچنین در این روش مانند دو روش بالا محدودیت وجود ندارد و سطح امنیت و رتبه سایت شما در موتور های جستجو گر مانند گوگل ، بسیار بالاتر خواهد بود . البته برخی ممکن است این روش را پر خرج و پر هزینه تر از دو روش قبل بدانند ، اما بهتر است بدانید راه اندازی سایت سفارشی و حرفه ای شما رایگان است به دلیل اینکه :

پس از مدتی آن سایت به یک منبع پر درآمد برای شما تبدیل شده و بسیاری از مشتریان از طریق سایت شما با شما آشنا میشوند و همچنین اگر هزینه راه اندازی و نگهداری سایت های سفارشی را با هزینه هایی همچو : هزینه اجاره دفتر کار و ... مقایسه کنید ، متوجه خواهید شد که راه اندازی سایت سفارشی ، در اصل برای شما رایگان خواهد بود .

خب دوستان با تشکر از شما بابت مطالعه این مقاله ، تا اینجا ما راهنمای کلی راه اندازی سایت رائه کردیم ، اما همانطور که میدانید یک سایت حرفه ای به خصوصیات دیگری همچون بالا بودن رتبه آن در موتور های جستوجوگر (SEO) و بالا بودن سطح سرعت و امنیت نیاز دارد که در مقالات بعدی به آن ها خوهیم پرداخت .

 

در صورتی که از خواندن این مقاله لذت بردید و برای شما مفید واقع شد ، میتوانید با ارسال نظرات خود ما را حمایت کنید .

جستجو در سایتجستجو

اپلیکیشن های پیشنهادیمطالب پیشنهادی

درباره ما

تیم توسعه دهنده نرم افزار مدرن پلاس ارائه دهنده خدمات : طراحی و پشتیبانی وب سایت ، سئو و بهینه سازی ، طراحی و ساخت نرم افزار اندروید و ویندوز .

بیشتر ...

نشانی دفتر

تهران، سعادت آباد، میدان کاج (شهید طهرانی مقدم)، بلوار سعادت آباد، خیابان پنجم نوروزی، ساختمان پارسیان، طبقه 4، واحد 17